A Kormánynak és a befektetőnek van terve, van pénze, a főváros részéről ugyanakkor egyik sincs
Ezzel a főváros Budapest kasszáját végleg kiürítené, az alapvető közszolgáltatásokat és Budapest végleges csődjét kockáztatná.
Vitézy Dávid terjedelmes nyilatkozatott tett, de Gyurcsány embereit sem kell félteni.
Január 31-ig kellett leadniuk a Fővárosi Közgyűlés képviselőinek és bizottsági tagjainak a vagyonnyilatkozataikat, melyek február 3-án – melyek más politikusok nyilatkozataihoz képest „némi késéssel” – váltak nyilvánossá – szúrta ki az Index.
A nyilvános dokumentumokból többek között kiderült, hogy Karácsony Gergely egy 87 négyzetméteres lakás felének tulajdonosa a II. kerületben. Illetve, hogy Siófok-Sóstón egy 180 négyzetméteres telken van egy 37 négyzetméteres nyaralója, de ennek is csak felerészben tulajdonosa.
A főpolgármester ugyanakkor nem keres rosszul: havonta több mint bruttó 4 millió forint a fizetése.
Ugyanakkor Karácsony bevallotta, hogy vannak tartozásai is: egy banknak 26,5 millióval tartozik, egy magánszemélynek pedig további 3,7 millió forinttal – emelte ki a lap.
Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom vezetője ugyanakkor tehetősnek számít. Az I. kerületben egy 113 négyzetméteres, a XI. kerületben egyharmad részben egy 82 négyzetméteres és egy 67 négyzetméteres lakás, a XII. kerületben pedig egy 2098 négyzetméteres területű társasház 24/144 részbeni tulajdonosa.
A III. kerületben szintén érdekelt egyhatod részben egy társasházban. Ezenkívül Balatongyörökön van egy gyümölcsöse, rajta egy gazdasági épülettel, melynek tulajdonjogán hárman osztoznak.
Vitézynek több kötvény, részvény, és befektetési jegy került a nevére sok száz millió forint értékben, mindezek mellett a Közlekedési Kutató Kft. 100 százalékos tulajdonos ügyvezetője.
Érdekesség, hogy bár nincs jogosítványa, egy Audi A4-es is van a nevén, melyet anyai ágon örökölt
– ismertette az Index.
A portál összeállításában külön kitértek Szentkirályi Alexandra és Ordas Eszter vagyonnyilatkozatára is. A dokumentumok szerint a Fidesz fővárosi frakciójának vezetője a budai oldalon, a XII. kerületben szerzett ingatlant. Egy 102 négyzetméteres fele részében, és egy másik, 85 négyzetméteres lakásban tulajdonos. Van egy harmadik, 49 négyzetméteres lakása is az I. kerületben. Ezenkívül Balatonkenesén 100 százalékban birtokol egy 728 négyzetméteres ingatlant, ugyanakkor a nyilatkozatból nem derült ki, hogy azon áll-e nyaraló.
Szentkirályi Alexandra a pénzét Prémium Magyar Állampapírokban tartja,
nagyjából 38 millió forint értékben. A Tisza Párt képviselőcsoportjának vezetője, Ordas Eszter képviselői munkája mellett kamarai jogtanácsos, ahol bruttó 320 ezer forintot vihet haza havonta. De a politikus vagyonnyilatkozatába még a gyest és a családi pótlékot is beírta, ami 76 ezer 500 forint.
A Fővárosi Közgyűlés tagjainak legfrissebb vagyonnyilatkozatai között böngészve további „érdekességekre” is bukkantunk. Döme Zsuzsanna, Ferencváros kutyapárti alpolgármestere, az Emberi Erőforrások Bizottság tagja egy VII. kerületi 49 négyzetméteres lakás tulajdonosa, amelyet még 2014-ben vásárolt.
Ugyanakkor vagyonnyilatkozata egyébiránt szinte üres: se gépjárműve, se tartozása, se készpénze, se megtakarítása nincsen.
Jövedelemnyilatkozatába nem írta be a ferencvárosi alpolgármesteri fizetését sem. Januárban még a Savköpő Menyét Alapítvány elnökeként nettó 139 650 forintot kapott havonta. Az Alapítvány honlapja szerint még mindig Döme az elnök, így kérdés, hogy onnan kap-e továbbra is javadalmazást.
A DK-s Keszthelyi Dorottya a XIII. kerületben önkormányzati képviselő, de a korábbi vagyonnyilatkozatai nem érhetőek el a kerület honlapján. Két XIII. kerületi ingatlan tulajdonosa, mindkettőnél fele-fele részben. Az egyik 92, míg a másik 25 négyzetméter nagyságú, az előbbit 2010-ben, míg az utóbbit 2016-ban vásárolta.
Gépjárműve és megtakarítása sincs, de érdekes, hogy 28 ezer euró készpénzzel rendelkezik, ami mai árfolyamon 11,4 millió forintnak felel meg. Ezenfelül 6 millió forint lakáshitel-tartozása van. Jövedelemnyilatkozatából továbbá kiderül, hogy XIII. kerületi önkormányzati képviselőként nettó 270 ezer forintot keres.
A DK XVIII. kerületi polgármestere, Szaniszló Sándor 2012-ben vásárolt egy 35 négyzetméteres lakást a kerületben, majd négy évre rá egy 47 négyzetméteres I. kerületi lakást, 2021-ben pedig egy 196 négyzetméteres balatonfüredi lakást, melyben 6/10-es tulajdonrésszel bír .
A 2024-es év meglehetősen sikeres volt Szaniszló számára, hiszen két V. és egy IX. kerületi lakással bővült az ingatlanportfóliója.
Ezenfelül jelentős változás, hogy a korábbi értékpapírjai (CARNIVAL, TVI, Állampapír – 15,2 millió forint) már nem szerepelnek a vagyonnyilatkozatában, de a takarékbetétben elhelyezett megtakarítása nőtt: 356 ezer euróról 367 ezer euróra, valamint 14,3 millióról 21 millió forintra. Tehát még így is 180 millió forint megtakarítása van azután is, hogy vett 3 lakást.
Polgármesterként bruttó 1,3 millió forintot keres, amely mellé még jön 175 ezer forintnyi költésgtérítés.
Érdekes, hogy a vagyonnyilatkozatában azt jelölte be, hogy szünetelteti a foglalkozását.
A kerületvezetőnek mindezek mellett a részvényei is jól „fialtak”: 17,5 millió jövedelme származott ebből a tevékenységből. Legutóbbi vagyonnyilatkozatában ez az összeg még csak 11,1 millió Ft volt. Továbbá, mint kiderült, ingatlankiadásból havi bruttó 640 ezer forintnyi bevétele származik. Ez egyébként új elem a vagyonnyilatkozatában.
Az MSZP-s Tüttő Katának sem lehet oka panaszra. Karácsony korábbi helyettese ugyanis 15 (!) ingatlannal rendelkezik, melyek közül egy a XII., kettő az I. kerületben, a többi pedig vidéken található.
2024-ben vásárolt egy Toyota C-HR EPE-t is, így most már gépjárművel is rendelkezik.
Ingatlanjai mellett pedig jelentős megtakarításai vannak. Nyugdíjpénztárban 14,4 millió forintja, egészségpénztárban: 3,1 millió forintja van. Emellett 1,5 millió forintnyi lakástakarékkal és 750 ezer forintos, nyugdíjbiztosítással bír. További megtakarítások: BGF papírok 12,8 millió Ft, Citadella 10, 2 millió forint, FF 17,5 millió forint, HOLD Részvény 4 millió forint, JP Morgan 13,5 millió forint, OTP 15 millió forint, DCI 17,4 millió forint.
Korábban 63 millió forint értékben volt állampapír befektetése, ez ma már „csak” 55 millió forint.
A fentieket összeadva körülbelül 162 millió forint megtakarítása van. Azonban azt is meg kell említeni, hogy kb. 85 millió forint tartozása is van. Elmondása szerint a hitel a termőföldekhez kapcsolódik, a kamat és tőketörlesztés forrása a földbérleti díj.
Rendszeres adómentes bevételei is akadnak, melyek a következők: gyermektartásdíj, családi pótlék és a Régiók Európai Bizottsága tagság után járó eseti napidíj – olvasható a vagyonnyilatkozatában.
Kérdéssel fordultunk a Fővárosi Önkormányzathoz, hogy miért hozták később nyilvánosságra a vagyonnyilatkozatokat, mint azt a jogszabály előírja. Amint válaszolnak, cikkünket frissítjük.
Frissítés:
Időközben megérkezett a válasz a Főpolgármesteri Hivatal Sajtókapcsolati Csoportjától, akik közölték, hogy
a Fővárosi Önkormányzat a január 31-e (péntek) éjfélig beérkezett vagyonnyilatkozatokat az azt követő első munkanapon hozta nyilvánosságra.
Az iránti érdeklődésünkre, hogy miért „késtek”, pedig idézték a polgármesterek és önkormányzati képviselők vagyonnyilatkozatára vonatkozó jogszabály vonatkozó bekezdéseit, melyeket alább olvashatnak:
„39. § (1) Az önkormányzati képviselő megválasztásától, majd ezt követően minden év január 1-jétől számított harminc napon belül a 2. melléklet szerinti vagyonnyilatkozatot köteles tenni. Az önkormányzati képviselő saját vagyonnyilatkozatához csatolni köteles a vele közös háztartásban élő házas- vagy élettársának, valamint gyermekének (e § tekintetében együtt: hozzátartozó) a melléklet szerinti vagyonnyilatkozatát.”
Ebből kitűnik, hogy a január 31-ei határidő a vagyonnyilatkozat megtételére vonatkozik.
A vagyonnyilatkozatok nyilvánosságával kapcsolatban a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság állásfoglalása irányadó, idézzük: „Az Infotv. 1. számú melléklete (általános közzétételi lista) jelenleg nem rendelkezik arról, hogy az önkormányzati képviselők vagyonnyilatkozatát kötelezően közzé kell tenni. Ugyanakkor semmilyen rendelkezés nem tiltja, hogy a helyi önkormányzatok egyedi közzétételi listában rendeljék el a vagyonnyilatkozatok közzétételét. Az idézett törvényi rendelkezés alapvetően azt a célt szolgálja, hogy az önkormányzati képviselők vagyonnyilatkozatát bárki, korlátozás nélkül megismerhesse. Tekintve, hogy az internetes közzététel a választópolgárok információs jogának egyszerűbb érvényesíthetőségét szolgálja, és összhangban van a törvényalkotói szándékkal is, a nyilvánosságra hozatal ilyen módja a helyi önkormányzatok számára megengedett, abban az esetben élhetnek ezzel a lehetőséggel, ha ennek érdekében – az érintettek (a képviselőtestület tagjai) aktív hozzájárulásával – egyedi közzétételi listát alkotnak.”
Nyitókép: Mandiner/Ficsor Márton
***